قرارگاه مبارزه با کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان گزارش کرد؛

دسترسی به اقلام پرمصرف مبارزه با کرونا نسبت به روزهای اول بهبود قابل توجهی داشته است

قرارگاه مبارزه با کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان در هفتمین گزارش میدانی خود اعلام کرد: دسترسی به اقلام پرمصرف مبارزه با کرونا دستکش، ماسک، انواع محلول و ژل ضدعفونی کننده و انواع ماسک که روزهای اول (حدود یک ماه قبل) ۲۱ درصد بود حالا به ۷۵ درصد رسیده و در هیچ یک از موارد ، قحطی نیامده و جای نگرانی هم نیست.

به گزارش روابط بسیج اساتید استان اصفهان، با شیوع ویروس کرونا در کشور ناحیه بسیج دانشجویی استان اصفهان هم مانند همه اقشار بسیج در جبهه مبارزه با ویروس کرونا قدم های موثری را برداشته اند، دانشجویان اصفهانی از همان روزهای آغازین شیوع کرونا بررسیهای میدانی مستمری در رابطه با وضعیت اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم  بازرسیهای نامحسوسی از داورخانه ها انجام داده اند آنها تا بحال نتایج بازرسی میدانی خود را در قالب ۷ گزارش تنظیم و توصیه هایی به مردم و مسئولان داشته اند. این گزارش وضعیت دسترسی به اقلام چهارگانه مورد بررسی این قرارگاه را با نگاهی به گزارشات منتشر شده در خبرگزاری فارس مورد بررسی قرار می دهد.

قرارگاه مبارزه با کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان اولین بار پس از بازرسی نامحسوس از بیش از ۲۰۰ داروخانه شهر اصفهان و برخی شهرستان‌های استان در روزهای ۱۴ و ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۸ بیانیه ای‌ در رابطه با شیوع این ویروس خطاب به وزیر بهداشت، ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مدیران داروخانه‌هل و مردم استان اصفهان صادر کرد. در این بیانیه آمده بود در همه این بازرسیها در حدود ۲۱ درصد از داروخانه‌ها، حداقل یکی از انواع ۴ مورد کالای پرمصرف مبارزه با کرونا، قابل دستیابی است. یعنی در بدترین حالت ممکن، همه مردم عزیز شهر اصفهان و شهرهای اطراف قادر خواهند بود حداکثر با مراجعه به ۶ داروخانه، هر موردی از موارد بالا را که نیاز دارند، تهیه نمایند.

قرارگاه مبارزه با کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان پس از بازرسی نامحسوس از بیش از ۱۲۴ داروخانه شهر اصفهان و برخی شهرستان های استان در روزهای ۱۱ و ۱۲ و ۱۳ و ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۹، هفتمین بیانیه خود را در قالب گزارش تحلیلی پیرامون «ارائه محصولات بهداشتی مبارزه با کرونا در استان اصفهان»، خطاب به دادستان اصفهان، ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، استاندار اصفهان و مردم شریف و عزیز استان اصفهان صادر کرد.

پیش از این نیز شش گزارش در روزهای ۲۰، ۲۶ و ۲۸ اسفند سال گذشته و ۶ و ۱۱ و ۱۴ فروردین امسال از رصد این گروه‌های جهادی دانشجویان بسیجی در خبرگزاری فارس منتشر شده بود.

متن هفتمین گزارش میدانی دانشجویان بسیجی اصفهانی به شرح ذیل است:

«مردم ارجمند اصفهان ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، در جریان باشید که بازرسی فرزندان شما در قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان در پوشش افراد معمولی و خریدار، از داروخانه‌های شهر اصفهان، نشان‌دهنده این موضوع است که از ۴ قلم کالای پر مصرف بهداشتی مبارزه با کرونا (انواع دستکش، انواع ماسک، انواع ژل ضدعفونی‌کننده و انواع الکل) هیچ کالایی از اقلام یاد شده، به غیر از الکل و ماسک های فیلتر دار n95 - که به ندرت قابل دسترسی است، نایاب و غیرقابل دست یافتن نیست و با یک جست‌وجوی معمولی، همه موارد یاد شده قابل دسترسی است.

بازرسی انجام شده از ۱۲۴ داروخانه در سطح ۳ منطقه شهر اصفهان و شهر های زرین‌شهر، قهدریجان، کاشان، مبارکه، خمینی‌شهر، چمگردان، شهرضا، چرمهین نشان دهنده این موضوع است که در بیش از ۱۹ درصد از داروخانه‌ها، حداقل یکی از انواع الکل، در ۴۰  درصد از داروخانه‌ها، حداقل یکی از انواع ماسک، در ۲۰ درصد از داروخانه‌ها، حداقل یکی از انواع دستکش و در ۶۸  درصد از داروخانه‌ها، حداقل یکی از انواع اسپری یا ژل ضد عفونی کننده، موجود است و این بدین معنی است که در حدود ۷۵ درصد از داروخانه‌ها، حداقل یکی از انواع ۴ مورد کالای پرمصرف مبارزه با کرونا، قابل دست‌یابی است.

یعنی در بدترین حالت ممکن، همه مردم عزیز شهر اصفهان و شهرهای اطراف قادر خواهند بود حداکثر با مراجعه به ۲ داروخانه، هر موردی از موارد بالا را که نیاز دارند، تهیه کنند  و این اعداد حکایت از آن دارد که در هیچ یک از موارد بالا، قحطی نیامده و جای نگرانی هم نیست.

 

نام محصول

انواع الکل

انواع ماسک

انواع دستکش

انواع محلول و ژل ضدعفونی کننده

درصد موجودی

۱۹.۳

۴۰

۲۰

۶۸

حداقل قیمت

۶۰۰۰

رایگان

جفتی ۸۰۰

۶۰۰۰

حداکثر قیمت

۳۰۰۰۰

۱۶۰۰۰

جفتی ۳۵۰۰

۸۳۰۰۰

 

 

 

نکات قابل توجه:

آمار نشان می‌دهد ۲۵ درصد از داروخانه‌های رصد شده تعطیل می‌باشند و در شهرستان مبارکه آمار تعطیلی داروخانه‌ها نسبت به شهرهای دیگر بیشتر بوده است.

خوشبختانه اختلاف قیمت‌های مشهود و قابل توجهی در ارائه محصولات مختلف در داروخانه‌های متفاوت برطرف شده است که حکایت‌گر عرضه بیشتر تولیدات بهداشتی به داروخاونه ها است.

به فضل خدا و همکاری مردم شریف و برخی نهادهای مربوطه، بازرسی های ما، حکایت از آرامش بیشتر بازار محصولات اصلی مقابله با کرونا دارد و نشان از کاهش تقاضا برای احتکار های خانگی و راه افتادن چرخ های تولید این محصولات است.

برآورد های بازار نشان می دهد که ژل‌ها و اسپری‌های ضدعفونی‌کننده و ماسک‌های پارچه‌ای بیشترین موارد موجود در بازار و انواع الکل و دستکش یکبار مصرف و ماسک یکبار مصرف ، کمترین کالای موجود در بازار است.

به نهادهای مسئول گوشزد می‌شود؛ در این روزهای التهاب بازارِ اقلامِ پیشگری از کرونا، این نگرانی وجود دارد که اقلام تقلبی و بعضاً مخرب در بسته بندی‌های عادی و بدون علائم تضمین کننده بهداشت و سلامت کالا، به مردم عرضه و موجب تشدید بحران شود که نیازمند توجه بیشتر نهادهای نظارتی است.

شهرستان دهاقان، اردستان، مبارکه در روز ۱۴ و۱۳ و ۱۲ و۱۱ فروردین اقلام و کالای پزشکی در داروخانه ها بصورت محدودعرضه شده است و بیشتر سوپر مارکت‌ها، ابزار فروشی‌ها، لوازم بهداشتی‌ها و فروشگاه­های عمده نیز مصولات نامبرده رو با قیمت‌های بالا عرضه می‌کنند.

گزارش بعدی قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان، از اوضاع ارائه اقلام پر مصرف مبارزه با کرونا در استان اصفهان، به زودی و در روزهای آینده، به محضر مردم عزیز اصفهان، ارائه خواهد شد.

وضعیت دسترسی در ششمین گزارش

انواع الکل

انواع ماسک

انواع دستکش

انواع محلول و ژل ضدعفونی

۱۰

۶۵

۳۵

۶۰

۸۰۰۰

۲۵۰۰

جفتی ۸۰۰

۶۰۰۰

۹۲۰۰۰

۱۲۰۰۰

جفتی۸۰۰۰

۵۹۰۰۰

وضعیت دسترسی در پنجمین گزارش

نام محصول

انواع الکل

انواع ماسک

انواع دستکش

انواع محلول و ژل ضدعفونی

درصد موجودی

۳۱

۷۲

۵۹

۷۳

حداقل قیمت

۶۰۰۰

۴۰۰۰

جفتی ۳۰۰

۶۰۰۰

حداکثر قیمت

۹۲۰۰۰

۱۳۰۰۰

جفتی ۷۰۰۰

۵۹۰۰۰

وضعیت دسترسی در چهارمین گزارش

نام محصول

انواع الکل

انواع ماسک

انواع دستکش

انواع محلول و ژل ضدعفونی‌کننده

درصد موجودی

۲۵ درصد

۵۰ درصد

۲۷ درصد

۵۴ درصد

حداقل قیمت

۶۵۰۰

۴۰۰۰

جفتی ۶۶۰

۶۰۰۰

حداکثر قیمت

۴۵۰۰۰

۱۷۰۰۰

جفتی ۳۵۰۰

۶۵۰۰۰

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.